ציוד הגברה ותאורה

מידע כללי על ציוד הגברה ותאורה

By editor, יוני 12, 2017

ציוד הגברה ותאורהציוד הגברה כשמו כן הוא מיועד להגברת מוזיקה או צלילים אחרים, למטרות שונות. המטרות שלשמן אנשים זקוקים לציוד הגברה יכולות לנוע החל מאירועים – חתונה, בר מצווה, יום הולדת, הרצאות, כנסים וכדומה. רכיבים שונים חוברים יחדיו כדי להרכיב מערכת הגברה.

הרכיבים הבסיסיים של מערכת הגברה הינם רמקולים, מגבר ומיקסר – וכמובן חוטים ומחברים שונים. לרכיבי הגברה אלו מתווספים רכיבי הגברה שונים כגון מיקרופון נגן CD ועוד. בשלב התכנון של מערכת הגברה נבחנים הצרכים של כל לקוח לפי גודל הקהל, גודל האולם וסוג המתחם. ישנן רמות שונות של ציוד הגברה בהתאם לצרכים שהוגדרו ובעצם בהתאם לאיכות שנדרשת באירוע. כמובן שישנם הבדלים במחיר בין רמות שונות של ציוד הגברה. רמקול זול שמיוצר בסין כמובן אינו זהה באיכותו לרמקול מקצועי שיוצר בגרמניה ונחשב לדובדבן שבקצפת. ברוב האירועים האיכות ההגברה שנדרשת אינה הגבוהה ביותר, אלא נדרשת איכות הגברה סבירה ומעלה כך שכל האורחים באירוע יוכלו לשמוע את הצליל או את המוזיקה וליהנות אבל בדכ ל נדרשת איכות מקסימלית כי רוב האורחים אינם בדכ מומחים בסאונד והאוזן של האדם הממוצע אינה רגישה דיה. רוב האנשים פשוט לא מתמקדים דווקא צליל חד אלא מתמקדים באספקטים אחרים של החוויה. מה גם שברוב האירועים התקציב המיועד לציוד הגברה מספיק לציוד הגברה באיכות סבירה ומעלה אך לא לרמה המקצועית ביותר. הרמה המקצועית ביותר של ציוד הגברה מיועדת לאנשים שיש להם תקציב גדול יותר ו/או רוצים להשתמש בו בצורה שיוצרת אפקט וואו מסוים – יכול להתאים באירועים מסוימים שחשוב ליצור בהם רושם גבוה. יכול להתאים גם לבתי קפה שרוצים לבדל את עצמם עי יצירת סאונד איכותי. אך לרוב המטרה היא להשיג ציוד הגברה באיכות טובה ובמחיר סביר (רוב האנשים אינם עשירים).

מבחינת בחירת רמקולים – ישנם שני סוגים של רמקולים: רמקולים מוגברים שזוהי יחידת הגברה מקצועית שמכילה מגבר ורמקול ולעומתם רמקולים פסיביים שניזונים ממגבר חיצוני. כיום יש איזושהי מגמה בתחום ההגברה במיוחד כשמדובר על אירועים רגילים, לא גדולים במיוחד או לא מקצועיים במיוחד – שם רמקולים מוגברים מתאימים מכיוון שהם מוסיפים מימד מסוים של פרקטיות כי קל הרבה יותר לעבוד איתם כיוון שהם מהווים איזשהו פתרון שקל יותר לשינוע וקל יותר להתעסק איתו. מבחינת מגבר – אם עובדים עם רמקולים מוגברים אין צורך במגבר חיצוני. אם עובדים עם רמקולים פסיביים יש צורך במגבר חיצוני. חשוב לוודא שהמגבר יתאים לרמקולים מבחינת עוצמה – שלא יהיה חזק מדי וישרוף אותם ושלא יהיה חלש מדי וכתוצאה מכך עלול להינזק בעצמו מהעומס הגבוה.

מעבר לרמקולים ולמגבר שנחשבים לציוד הגברה בסיסי יש גם את המיקסר שגם כן דרוש ברוב השימושים ונחוץ ברוב מערכות ההגברה. המיקסר נחוץ ברוב מערכות ההגברה. תפקידו של המיקסר במערכת ההגברה הוא לחבר בין כל הציודים השונים ואמצעי השמע כגון מיקרופון, נגן CD, מחשב, ולחבר אותם אל שאר הרכיבים כדוגמת המגבר והרמקולים. בנוסף לכך המיקסר מאפשר לשלוט על עוצמת הקול של כל אחד מרכיבי ההגברה. מערכות הגב בדכ יכילו רכיבים נוספים, כאמור.

אופציה של שכירת מערכת הגברה היא אופציה מאוד שימושית כיוון שהיא מוזילה את עלויות ההגברה בכך שהיא פותרת את הלקוחות מהצורך לרכוש מערכת הגברה כשלא בטוח מה תהיה תדירות השימוש בה.

כיום ישנן חברות הגברה רבות שאפשר לשכור מהן ציוד הגברה כך שבימינו כל התחום של ציוד הגברה הפך להיות הרבה יותר נגיש ונוח. למעשה כל אדם שרוצה לעשות – אם זה ערב קריוקי, או מסיבת יום הולדת, יכול לעשות זאת בנוחות יחסית מבחינת הגברה. מדובר על עלויות לא גבוהות. למשל רמקול מוגבר או בידורית (רמקול מוגבר שיש בו גם מיקסר מובנה וכניסות רבות יותר) אפשר להשיג ציוד הגברה זה בעלות של כ-200 עד 300 שקל ליום, כך שזו אופציה מאוד שימושית.

במקרים מסוימים נרצה בנוסף להגברה להוסיף גם פנסי תאורה מסוימים ומרבה המזל בדרך כלל אותן חברות הגברה שמספקות את ציוד ההגברה מספקות גם ציוד תאורה כך שלא נצטרך להתאמץ ממש כדי להשיג את הציוד הדרוש. פנסי תאורה בגדול מתחלקים לשני תחומים – האחד הוא תאורת שטיפה שתפקידה הוא להאיר אזורים חשוכים ולעזור עי כך באוריינטציה הכללית. לעומתם יש את הפנסים הצבעוניים שנועדו יותר לשמש כקישוט דקורטיבי או רחבת הריקודים בליווי מוזיקה וליצירת אווירה.

מבחינת חברות הגברה – כאמור ישנן גם חברות הגברה שמספקות גם ציוד נלווה כגון שולחנות וכסאות. ישנן חברות הגברה שעובדות בשיתוף פעולה עם חברות נוספות, למשל חברות תאורה – עוד פתרון נוח מבחינת הלקוח.

מעבר לזה ישנן חברות הגברה שלמעשה מייבאות את הציוד שלהן בעצמן, כך שאצלן ניתן למצוא פתרונות הגברה/תאורה במחירים עוד יותר משתלמים. בדכ מדובר גם בחברות הגברה גדולות שלהן פתרונות הגברה ותאורה רבים ומגוונים.